Szkoła Podstawowa

przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

img 0691

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Fundacji Rosa "Dziękujemy za wolność". Partnerem projektu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt ma na celu edukację dzieci i młodzieży przybywającej w szpitalach w zakresie wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Przygotowane w trakcie zajęć edukacyjnych kartki zostały wysłane do Muzeum Powstania Warszawskiego i przekazane konkretnym żyjącym uczestnikom powstania.

Poniżej zamieszczamy podziękowania od Aliki - łączniczki z obwodu pierwszego "śródmieście-Północ".

Drogie Dzieci

Tak zatytułowałam ten list, bo słowo "kochane" nie oddaje tego co czuję. "Drogi" to ktoś niezwykle dla nas ważny, niezastąpiony. To skarb. Tak więc, Drogie dzieci, zrobiłyście nam, kombatantom, nam Powstańcom Warszawskim niezwykle miłą niespodziankę.(...)

Co prawda trzeba przyznać, że liczne stowarzyszenia i organizacje publiczne bardzo o nas w tym jubileuszowym roku zadbały. I wykazały pomysłowość, aby nas uhonorować i uszczęśliwić.  Ale  oni mieli na to możliwości i  pieniądze.  A Wy?   A Wy mieliście  tylko  szpitalne  sale i szpitalne  łóżka  i  Wasze  liczne  problemy  i cierpienia. I Wasze wielkie serca. Dlatego ta "kartka dla Powstańca", w dodatku tak pięknie ozdobiona i własnoręcznie wykonana, ma dla nas niezwykłe znaczenie. Tak to prawda staraliśmy się być odważni i dzielni, bo czuliśmy, że mamy obowiązek bronić naszego kraju i naszej wolności przed ludźmi, którzy napadli na naszą ojczyznę, by odebrać nam ziemię i wszystko co ukochaliśmy. Ale myślę, że i Wy w waszych szpitalnych łóżkach posiadacie też tą dzielność i odwagę, by znosić codzienny trud i cierpienie, by znosić chorobę, która jest waszym zagrożeniem i waszym wrogiem. I wiem, że tak zahartowani, jesteście przygotowani aby, w razie potrzeby zastąpić nas w walce, gdyby kiedyś wolność została znów zagrożona. Zdrowiejcie więc jak najszybciej i rośnijcie Polsce na chwałę. Mądrzejcie i stawajcie się coraz lepsi. Liczymy na Was. Nie zapominajcie o tym!

Łączniczka z obwodu pierwszego "śródmieście-Północ" pseudonim Alika