Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

zdj5Od wielu lat wolontariusze z Fundacji Cze-ne-ka  ze swoimi czworonożnymi  "terapeutami" odwiedzają naszych małych pacjentów przebywających w szpitalnych oddziałach. Za każdym razem wzbudzają w dzieciach mnóstwo pozytywnych emocji. Specjalnie szkolone i wyselekcjonowane psy motywują dzieci do spontanicznej zabawy, głaskania , przytulania. Ważnym aspektem spotkań ze zwierzętami jest przełamywanie lęków, stymulacja zmysłów, a w rzeczywistości szpitalnej - oderwanie myśli od choroby czy niesprawności. Dogoterapia  jest szczególnie pożądana w rehabilitacji dzieci, gdyż ćwiczenia usprawniające są elementem zabawy, a więc tego, co dzieci lubią najbardziej. W lipcu tego roku Fundacja  gościła wolontariuszy z wielu krajów świata, m. in. z Brazylii, Meksyku, USA, Kanady, Kuwejtu. Odwiedzili oni nasz szpital, a dzieci z oddziału rehabilitacji miały możliwość rozmowy z gośćmi, wykazania się znajomością języka angielskiego i zrobienia pamiątkowych zdjęć. Pieski też wykonywały polecenia wydawane w języku angielskim, co budziło ogólną wesołość. Podczas spotkań w świetlicy szkolnej i na placu zabaw panowała radosna atmosfera, a po spotkaniach dzieci odprowadzały gości, oczywiście prowadząc na smyczach pieski.

Małgorzata Zielińska