Szkoła Podstawowa

przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

img e5744Nowości w bibliotece - książki o niepodległości dla dzieci i młodzieży
"Niepodległość" - jedno z najtrudniejszych do wytłumaczenia (małym) dzieciom słów w języku polskim. Trudno mówić o odzyskaniu przez Polskę niepodległości dzieciom z tego powodu, że nie znają jeszcze historii. Z pomocą mogą przyjść ciekawe historyczne książki dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym - przedszkolakom i dzieciom z edukacji wczesnoszkolnej warto przeczytać książkę "Basia i wolność" Zofii Staneckiej i zastanowić się nad tym, czym dla dziecka jest wolność, co oznacza "być wolnym". Starszych czytelników,7-12 lat, do śledzenia losów polskiej historii może zachęcić zbiór opowiadań Kazimierza Szymeczki pt.:"A to historia! Opowiadania z dziejów Polski", która w barwny sposób przybliża skomplikowane wydarzenia naszego kraju.
Dla wszystkich czytelników powyżej 9 roku życia polecam książkę "Walka o wolność - dziesięć opowiadań z czasów rozbiorów" i najnowszą pozycję "Odzyskana niepodległość - 10 opowiadań z XX wieku". Obie książki autorów G. Bakiewicz, K. Szymeczko, P. Wakuła to wspaniałe teksty o pielęgnowaniu polskości w czasach zborów - pierwsza, druga to pierwsze lata w wolnej Polsce.
Życzę udanej lektury!