Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

IMG 295629 października mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Pana Włodzimierza Dusiewicza - Powstańca Warszawskiego , "Zawiszaka"- członka Szarych Szeregów. Podczas Powstania Warszawskiego Zawiszacy służyli głównie jako łącznicy . Byli najmłodszą grupą harcerzy Szarych Szeregów zrzeszającą chłopców i dziewczynki w wieku od 12 do 14 lat. Pan Włodzimierz miał wówczas 13 lat, był półsierotą - jego ojciec padł ofiarą zbrodni katyńskiej. W czasie swojej opowieści, wspomniał, że chciał, by ojciec był z niego dumny. Historia powstania opowiedziana przez jego uczestnika to niezwykłe przeżycie, dowiedzieliśmy się wielu informacji, których nie ma w podręcznikach, np. skąd wzięła się nazwa Batalionu "Parasol". Poznaliśmy też dzieje pewnego sygnetu z orłem w bardzo osobistej i wzruszającej opowieści naszego Gościa. Słuchaliśmy tych wspomnień z zapartym tchem, zwłaszcza, że większość naszych uczniów to młodzież w wieku podobnym do walczących w powstaniu harcerzy. Była to wspaniała, żywa lekcja historii, pozostanie na długo w naszej pamięci.