Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

hobbit2Czytamy Hobbita
J. R. R. Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
 
Rozdział 1. Nieproszeni goście
W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien Hobbit. Nie była to szkaradna, brudna, wilgotna nora, rojąca się od robaków i cuchnąca błotem, ani też sucha, naga, piaszczysta nora bez stołka, na którym by można usiąść, i bez dobrze zaopatrzonej spiżarni; była to nora hobbita, a to znaczy: nora z wygodami.(...)

- Zebraliśmy się, żeby omówić nasze zamiary, sposoby ich urzeczywistnienia, środki, politykę i taktykę. Wkrótce, nim dzień zaświta, wyruszymy w daleką drogę, na wyprawę, z której, kto wie, może wielu z nas, może nawet nikt (z wyjątkiem naszego przyjaciela i doradcy, mądrego czarodzieja Gandalfa) żywy nie wróci. Chwila to uroczysta. Cel, jak sądzę znają wszyscy. (...)
 
Zapraszam do lektury, podczas której przeżyjecie wraz z Bilbo Bagginsem i jego towarzyszami niezwykłą wyprawę, która ma na celu odzyskanie skarbów zagarniętych krasnoludom przez smoka Smauga. Jaki ma przebieg i jak się kończy? - Sprawdźcie sami.
 
John Ronald Reul Tolkien (1892-1973) - angielski pisarz, poeta, nauczyciel uniwersytecki. Prekursor gatunku fantasy.
 
Sławę przyniósł mu Hobbit, czyli Tam i z powrotem (1937).
 
Kolejna powieść Władca pierścieni pisana prawie 14 lat (1936-49) wydana dopiero w latach 1954-55 okazała się bestsellerem. Trylogia: cz. 1. Drużyna pierścienia, cz. 2. Dwie wieże, cz.3. Powrót króla spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Wydarzeniem kulturalnym stała się ekranizacja powieści dokonana przez Petera Jacksona (2001-2003).
 
Def.: Fantasy (wym. fantazy) - odmiana literatury fantastycznej nawiązująca do różnego rodzaju baśni, legend i mitów, która narusza powszechnie przyjęte poczucie realności i której świat przedstawiony rządzi się prawami magii. Akcja w utworze fantasy jest zazwyczaj przejrzyście zbudowana i przepełniona niezwykłymi wydarzeniami. Polskim wybitnym twórcą fantasy jest Andrzej Sapkowski.
 
(opr. M.G.)