Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

bukiet tataKochany Tato, zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie.
I w deszcz i słotę w smutku w radości,
wspierasz i uczysz szczęścia i miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci podziękować
i skromny bukiet kwiatów podarować.
Wszystkim Ojcom w dniu ich święta
Życzymy spełnienia rodzicielskich marzeń oraz dumy i radości z bycia Tatą.

Trochę historii....
Obchody Dnia Ojca zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pomysł ten pojawił się po sukcesie Dnia Matki- wtedy też pojawiły się głosy, by ustanowić podobne święto dla pozostałych członków rodziny. Po raz pierwszy cześć wszystkim ojcom oddano 19 czerwca 1910 r. w miejscowości Spokone w stanie Waszyngton. Pomysłodawczynią święta była kobieta. Louise Smart Dodd córka weterana wojny secesyjnej Wiliama Smarta chciała w ten sposób oddać hołd swojemu tacie, który po śmierci jej mamy podjął się trudu samotnego wychowania aż szóstki dzieci. Dzień Ojca szybko zyskał na popularności. W 1916 r. podczas festynu w Spotkane przemówił prezydent Wodorów Wilson. W 1924 r. święto wprowadził do kalendarza prezydent John Calvin Coolidge Jr. 42 lata później kolejny przywódca USA, Lyndon Johnson, podpisał prezydencką proklamację uznająca trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca. Z kolei w 1972 r. prezydent Richard Nixon zatwierdził święto oficjalnym aktem prawnym. W Polsce po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono 23 czerwca 1965.Obecnie Dzień Ojca na świecie obchodzony jest w różnych terminach:
- we Włoszech, Portugalii i Hiszpani 19 marca
- na Litwie w pierwsza niedzielę czerwca
- w Australii w drugą niedziele czerwca
- w Wielkiej Brytanii w trzecia niedzielę czerwca
- w Niemczech w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli 39 dnia po niedzieli wielkanocnej