Szkoła Podstawowa

przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

plakatW 2014 roku minęło dwieście lat od urodzin Oskara Kolberga (1814-1890) - folklorysty ciągle za mało znanego w świecie, gdyż wydawał swe prace w języku polskim dokumentując kulturę i sztukę ludową kraju, skazanego na unicestwienie. 
6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.
Mazowiecki Instytut Kultury przygotował projekt "Lato na wsi 2014 - Rok Oskara Kolberga". Szkole przyszpitalnej przekazano 39 oprawionych prac, które powstały w ramach przedsięwzięcia. Ekspozycję można oglądać w oddziale chirurgii z pododdziałem laryngologii w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym .
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziecictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
mik logologo mazowsze

Zdjęcia z wystawy

dsc06363W rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę wyruszyliśmy do lasu. Po drodze na leśną polanę zatrzymywaliśmy się w poszukiwaniu "min" z fragmentem mapy puszczy kampinoskiej i dowiadywaliśmy się informacji na temat Grupy Kampinos. Po skompletowaniu całej mapy doszliśmy na polanę a tam odbył się apel poległych, minuta ciszy by uczcić ofiary wojny i powstania oraz odśpiewanie hymnu. 
Na zakończenie odbył się piknik, po długim marszu kiełbaski smakowały wyśmienicie.
Było super!!!

Zdjęcia

zdj5Od wielu lat wolontariusze z Fundacji Cze-ne-ka  ze swoimi czworonożnymi  "terapeutami" odwiedzają naszych małych pacjentów przebywających w szpitalnych oddziałach. Za każdym razem wzbudzają w dzieciach mnóstwo pozytywnych emocji. Specjalnie szkolone i wyselekcjonowane psy motywują dzieci do spontanicznej zabawy, głaskania , przytulania. Ważnym aspektem spotkań ze zwierzętami jest przełamywanie lęków, stymulacja zmysłów, a w rzeczywistości szpitalnej - oderwanie myśli od choroby czy niesprawności. Dogoterapia  jest szczególnie pożądana w rehabilitacji dzieci, gdyż ćwiczenia usprawniające są elementem zabawy, a więc tego, co dzieci lubią najbardziej. W lipcu tego roku Fundacja  gościła wolontariuszy z wielu krajów świata, m. in. z Brazylii, Meksyku, USA, Kanady, Kuwejtu. Odwiedzili oni nasz szpital, a dzieci z oddziału rehabilitacji miały możliwość rozmowy z gośćmi, wykazania się znajomością języka angielskiego i zrobienia pamiątkowych zdjęć. Pieski też wykonywały polecenia wydawane w języku angielskim, co budziło ogólną wesołość. Podczas spotkań w świetlicy szkolnej i na placu zabaw panowała radosna atmosfera, a po spotkaniach dzieci odprowadzały gości, oczywiście prowadząc na smyczach pieski.

Małgorzata Zielińska

Zdjęcia

dsc05806

"Zostałem wybrany na Prezesa Społeczności Dziecięcej w szpitalu w Dziekanowie Leśnym. Moim zadaniem była pomoc w pzygotowaniu imprezy z okazji Dnia Dziecka.
Napisałem zaproszenie dla wszystkich dzieci, Dyrekcji Szpitala i Szkoły. Prowadziłem konkursy. Obchody Dnia Dziecka  rozpoczęły się w szpitalu już o godzinie 10:00. Było malowanie twarzy, nauka piosenki, konkurs sprawnościowy i dekorowanie balonów. Na końcu był poczęstunek i rozdanie prezentów.
Po południu oglądaliśmy teatrzyk. Były bardzo mili aktorzy w ciekawych strojach. Spektakl miał tytuł "Królewna Śnieżka".
Podobał mi się ten dzień!"
Jakub z oddziału rehabilitacji


Więcej…

dsc05780
Jak każdego roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. 
Tegoroczne hasło "Zmieniajmy nawyki a nie klimat".
Wykonaliśmy okolicznościowy plakat oraz opracowaliśmy złote zasady dla "zdrowego" klimatu.
1. Oszczędzaj energię (wyłączaj zbędnie działające urządzenia elektryczne).
2. Oszczędzaj wodę (zakręcaj kran np. podczas mycia zębów).
3. Segreguj odpady (ponowne wykorzystanie niektórych surowców ograniczy produkcję i zmniejszy ilości na wysypiskach śmieci).
4. Ogranicz zużywanie plastikowych opakowań (na zakupy wybieraj się ze swoją torbą).
5. Wybieraj komunikację miejską lub rower zamiast samochodu (ograniczy to korki a jednocześnie zmniejszy emisję spalin).
Wszyscy doszliśmy do wniosku, że chcąc zadbać o naszą planetę i jej przyszłość musimy wszyscy małymi kroczkami zmieniać swoje nawyki w prostych zachowaniach.