Szkoła Podstawowa

przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

dsc06737Tegoroczny bal przebiegał pod hasłem "Karnawałowo dookoła świata". W rytmach muzyki drogą lądową i powietrzną przemieszczaliśmy się z kraju do kraju. Podróż rozpoczęliśmy oczywiście od Polski tańcząc poloneza.
Odwiedziliśmy: Grecję, Hiszpanię, Irlandię, Brazylię, USA i Japonię zapoznając się po drodze z flagą, muzyką i "atrybutami" każdego państwa. Jedliśmy popcorn, próbowaliśmy sushi, a komu dopisało szczęście wygrał nagrodę w kole fortuny.
Polska gościnność nie obyła się oczywiście bez "ostatkowego pączusiowego i rogalikowatego poczęstunku", podarowanego dzieciom przez firmę BON BON. Pełni wrażeń w tanecznym nastroju musieliśmy jednak wrócić na swoje oddziały. Ta wesoła odskocznia od naszych chorób zostanie na długo w naszej pamięci.
 

zdjęcia

plakatW 2014 roku minęło dwieście lat od urodzin Oskara Kolberga (1814-1890) - folklorysty ciągle za mało znanego w świecie, gdyż wydawał swe prace w języku polskim dokumentując kulturę i sztukę ludową kraju, skazanego na unicestwienie. 
6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.
Mazowiecki Instytut Kultury przygotował projekt "Lato na wsi 2014 - Rok Oskara Kolberga". Szkole przyszpitalnej przekazano 39 oprawionych prac, które powstały w ramach przedsięwzięcia. Ekspozycję można oglądać w oddziale chirurgii z pododdziałem laryngologii w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym .
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziecictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
mik logologo mazowsze

Zdjęcia z wystawy

dsc06363W rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę wyruszyliśmy do lasu. Po drodze na leśną polanę zatrzymywaliśmy się w poszukiwaniu "min" z fragmentem mapy puszczy kampinoskiej i dowiadywaliśmy się informacji na temat Grupy Kampinos. Po skompletowaniu całej mapy doszliśmy na polanę a tam odbył się apel poległych, minuta ciszy by uczcić ofiary wojny i powstania oraz odśpiewanie hymnu. 
Na zakończenie odbył się piknik, po długim marszu kiełbaski smakowały wyśmienicie.
Było super!!!

Zdjęcia

zdj5Od wielu lat wolontariusze z Fundacji Cze-ne-ka  ze swoimi czworonożnymi  "terapeutami" odwiedzają naszych małych pacjentów przebywających w szpitalnych oddziałach. Za każdym razem wzbudzają w dzieciach mnóstwo pozytywnych emocji. Specjalnie szkolone i wyselekcjonowane psy motywują dzieci do spontanicznej zabawy, głaskania , przytulania. Ważnym aspektem spotkań ze zwierzętami jest przełamywanie lęków, stymulacja zmysłów, a w rzeczywistości szpitalnej - oderwanie myśli od choroby czy niesprawności. Dogoterapia  jest szczególnie pożądana w rehabilitacji dzieci, gdyż ćwiczenia usprawniające są elementem zabawy, a więc tego, co dzieci lubią najbardziej. W lipcu tego roku Fundacja  gościła wolontariuszy z wielu krajów świata, m. in. z Brazylii, Meksyku, USA, Kanady, Kuwejtu. Odwiedzili oni nasz szpital, a dzieci z oddziału rehabilitacji miały możliwość rozmowy z gośćmi, wykazania się znajomością języka angielskiego i zrobienia pamiątkowych zdjęć. Pieski też wykonywały polecenia wydawane w języku angielskim, co budziło ogólną wesołość. Podczas spotkań w świetlicy szkolnej i na placu zabaw panowała radosna atmosfera, a po spotkaniach dzieci odprowadzały gości, oczywiście prowadząc na smyczach pieski.

Małgorzata Zielińska

Zdjęcia

dsc05806

"Zostałem wybrany na Prezesa Społeczności Dziecięcej w szpitalu w Dziekanowie Leśnym. Moim zadaniem była pomoc w pzygotowaniu imprezy z okazji Dnia Dziecka.
Napisałem zaproszenie dla wszystkich dzieci, Dyrekcji Szpitala i Szkoły. Prowadziłem konkursy. Obchody Dnia Dziecka  rozpoczęły się w szpitalu już o godzinie 10:00. Było malowanie twarzy, nauka piosenki, konkurs sprawnościowy i dekorowanie balonów. Na końcu był poczęstunek i rozdanie prezentów.
Po południu oglądaliśmy teatrzyk. Były bardzo mili aktorzy w ciekawych strojach. Spektakl miał tytuł "Królewna Śnieżka".
Podobał mi się ten dzień!"
Jakub z oddziału rehabilitacji


Więcej…