Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

filozofujPewnego razu Mindży uciekł koń. "Co za nieszczęście!" - mówili sąsiedzi. "Może nieszczęście, a może szczęście" - odpowiedział. Po kilku dniach koń wrócił i przyprowadził ze sobą klacz. "Co za szczęście!" - krzyknęli sąsiedzi, na co Mindża odpowiedział: "Może szczęście, a może nieszczęście". Wkrótce jego syn Mejdżynjan próbował dosiąść klaczy, spadł i złamał nogę. "Co za nieszczęście!" - krzyknęli sąsiedzi. "Może nieszczęście, a może szczęście!" - znowu odrzekł Mindża. Nad rankiem przybyli cesarscy żołnierze, aby powołać wszystkich młodzieńców do wojska (Cesarz bowiem planował kolejną wojnę). Szczęście czy nieszczęście?
 
 
Opracowała: M.Z.

Bez tytułu

Któregoś dnia zjawił się u filozofa Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością. 
- Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci powiedzieć, jak się zachował twój przyjaciel. 
- Od razu ci przerwę - powiedział mu Sokrates - i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita? 

Bajka o szarym słowiku

Czy widziałeś kiedyś słowika w zaroślach? Pewnie nie, bo rzeczywiście trudno go zobaczyć. Chowa się w gęstych krzakach bo jest bardzo skryty. Wcale nie jest kolorowy tak jak inne ptaki. Jest troszkę większy od wróbelka, ma brązowo-szare piórka zupełnie bez żadnych wzorków i czarne oczka. Posłuchaj historii o małym młodziutkim słowiczku o imieniu Jasio.

Dalszy ciąg bajki...

Etyka to ogół norm moralnych uznawanych w pewnym czasie przez jakąś zbiorowość społeczną jako punkt odniesienia dla oceny i regulacji postępowania w celu integracji grupy wokół pewnych wartości, synonim moralności; w sensie filozoficznym - etyka to nauka dotycząca moralności. W chrześcijaństwie podstawą etyki jest nauka Jezusa Chrystusa. Etyka chrześcijańska nie jest kazuistyczna (rób to, nie rób tego), ale polega na wzroście w cnotach, nadprzyrodzonych (dzięki łasce, od chwili chrztu) i ludzkich. Wskazania dla moralności człowieka zawarte są w samej naturze człowieka (tzw. prawo natury), a także - dzięki Objawieniu - w Piśmie Świętym i, według Kościoła Katolickiego, Magisterium Kościoła. Ze Starego Testamentu ponadczasowy charakter ma Dekalog. W Nowym Testamencie etyka skupia się na przykazaniu miłości i nauce Ośmiu błogosławieństw. Przede wszystkim jednak przykładem jest integralne życie Jezusa, doskonałego człowieka. 

Więcej…

Pojawiający się w snach filozof  - zdradza twoje dylematy, rozterki, co robić dalej  z życiem. Szukasz swojej drogi, poszukujesz miejsca dla siebie.
Studiować filozofię - czujesz udrękę z powodu jakichś irracjonalnych wydarzeń
Uczyć się filozofii - odniesiesz sukces dzięki czyjejś życzliwości i swojemu fartowi
Być filozofem - postaw na rozsądek; nie daj się zwieść na manowce
Interesować się filozofią - starasz się znaleźć odpowiedzi na pytania, które nie dają ci spokoju.