Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

IMG 0306"W KIERUNKU NATURY" - TO HASŁO TEGOROCZNEGO MIĘDZYNARODWEGO DNIA ZIEMI.
ROK 2017 JEST POŚWIĘCONY BIORÓŻNORODNOŚCI. MA UŚWIADAMIAĆ  I UWRAŻLIWIAĆ, JAK WAŻNE JEST ZRÓŻNICOWANIE ŻYCIA NA WSZELKICH POZIOMACH JEGO ORGAZNIZACJI. OBEJMUJE ZRÓŻNICOWANIE GENÓW, GATUNKÓW ORAZ EKOSYSTEMÓW. DLATEGO TAK WAŻNA JEST TROSKA O GATUNKI ROŚLIN, ZWIERZĄT I WSZYSTKICH INNYCH ŻYWYCH ORGANIZMÓW ZAGROŻONYCH WYGINIĘCIEM. 

Więcej…

DSC07806

"Palący problem - niska emisja" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. My skupiliśmy się na uświadomieniu, że spalanie nieodpowiednich materiałów, szczególnie śmieci, jest niedopuszczalne i wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia powodując alergie, nowotwory itp.
Recycling - to słowo, które często przewijało się na naszych zajęciach. Uczestnikom najbardziej podobało się ekologiczne koło fortuny - zagadki, pytania i zadania, rozpoznawanie gatunków drzew i zwierząt. Wykonaliśmy okolicznościowy plakat i śmieciowe stworki z odpadów. Kreatywność i pomysłowość naszych uczniów była wielka!

Więcej…

dsc07020W tym roku obchodziliśmy Dzień Ziemi pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła". Uczniowie z oddziałów chirurgii, laryngologii i rehabilitacji wzięli udział w zajęciach poświęconych odnawialnym źródłom energii. Rozmawialiśmy o tym, jak powstaje prąd, gdzie w Polsce znajdują się elektrownie wiatrowe, wodne i jak można wykorzystywać energię Słońca. Były rebusy, krzyżówki, zagadki i mapki. Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem plakatów, które udekorują szpitalny korytarz. Na pamiątkę każdy uczestnik zabrał własnoręcznie wykonany wiatraczek.

Więcej…

dsc05780
Jak każdego roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. 
Tegoroczne hasło "Zmieniajmy nawyki a nie klimat".
Wykonaliśmy okolicznościowy plakat oraz opracowaliśmy złote zasady dla "zdrowego" klimatu.
1. Oszczędzaj energię (wyłączaj zbędnie działające urządzenia elektryczne).
2. Oszczędzaj wodę (zakręcaj kran np. podczas mycia zębów).
3. Segreguj odpady (ponowne wykorzystanie niektórych surowców ograniczy produkcję i zmniejszy ilości na wysypiskach śmieci).
4. Ogranicz zużywanie plastikowych opakowań (na zakupy wybieraj się ze swoją torbą).
5. Wybieraj komunikację miejską lub rower zamiast samochodu (ograniczy to korki a jednocześnie zmniejszy emisję spalin).
Wszyscy doszliśmy do wniosku, że chcąc zadbać o naszą planetę i jej przyszłość musimy wszyscy małymi kroczkami zmieniać swoje nawyki w prostych zachowaniach.

images 14Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 r.

Tegoryczne  imprezy ekologiczne organizowane są pod hasłem  "Dobra energia dla wszystkich".  

Nauczyciele ze szkoły przy Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym również przygotowali obchody Dnia Ziemi.  Podczas zajęć ekologicznych zapoznali małych pacjentów z różnymi sposobami pozyskiwania energii oraz z możliwościami jakie daje wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Dzieci przypomniały sobie zasady segregowania śmieci. Miały  również możliwość wzięcia udziału w warsztatach podczas, których przygotowały prace plastyczne wykorzystując różne zużyte materiały.

 

Głównymi organizatorkami imprezy były panie Jadwiga Kaczmarek oraz Bożena Hoffman.

Więcej…