Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

DSC 0494Na zaproszenie Szkoły odbyło się spotkanie z p. Krystianem Tyrańskim, twórcą Dzikiej Odysei - międzynarodowego Projektu Edukacyjnego dla szkół uwrażliwiającego dzieci na piękno przyrody chronionej w parkach narodowych. Uczeń Bartosz J. (lat 9) entuzjasta przyrodnik i wielki przyjaciel zwierząt miał okazję na żywo spotkać się z Twórcą Ekspedycji Edukacyjnej. Pan Krystian z właściwym sobie "ogniem" opowiadał o swoich wędrówkach - w 23 miesiące odwiedził 23 parki narodowe. Przygody spoza planu, spotkania oko w oko z dzikimi zwierzętami, mrożące krew w żyłach opowieści tropicieli przy ogniskach w Afryce, pod biegunem, w Polskich Parkach Narodowych, spowodowały że trudno było się rozstać. Na koniec spotkania nastąpiła wymiana prezentów: Pan Krystian dostał własnoręcznie zrobiony przez Bartosza album a Bartosz książkę autorstwa p. Krystiana "Przygoda Wielka Rysia Pędzelka" oraz Paszport Dzikiej Odysei. Dziękujemy!

Więcej…

dsc 0033W dniu 6.05.2018 Jego Eminencja Ksiądz Biskup Michał Janocha rozpoczął wizytację kanoniczną parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym. W poniedziałek 7.05.2018 mieliśmy ogromną przyjemność gościć Księdza Biskupa wraz z Księdzem Dziekanem Dariuszem Koskiem w szpitalu. Ksiądz Biskup odwiedził dzieci w oddziałach chirurgii i chorób płuc, spotkał się też z nauczycielami i personelem medycznym.

DSC 0018Po raz kolejny wspaniali uczniowie z Gimnazjum Niepublicznego nr 12  i Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 43 w Warszawie odwiedzili naszych małych podopiecznych. Wolontariusze ubrani w stroje o tematyce wielkanocnej wnieśli radość w szpitalne mury, obdarowując naszych małych podopiecznych pięknymi upominkami, chwilą rozmowy i uśmiechem.

Serdecznie dziękujemy!

Więcej…

IMG 7958A to niespodzianka! Nasi mali pacjenci spotkali Mikołaja. Do naszych małych pacjentów w tym tygodniu przybył Mikołaj. Ten wspaniały gość zaniepokoił się brakiem listów od dzieci i postanowił im o nich przypomnieć. A że trochę sypnęło śniegiem... Na korytarzach Pediatrii I i II rozległ się donośny śmiech Mikołaja. Przybiegły dzieci i się zaczęło!!! Żartowanie, śpiewanie, tańczenie. Oj Mikołaj wzbudził ogrom emocji! Dzieci obiecały napisać listy. Składamy serdeczne podziękowania Michałowi Figat i Kamilowi Rutkowskiemu z Dziecięcej Akademii Artystycznej w Warszawie!

Więcej…

zdj5Od wielu lat wolontariusze z Fundacji Cze-ne-ka  ze swoimi czworonożnymi  "terapeutami" odwiedzają naszych małych pacjentów przebywających w szpitalnych oddziałach. Za każdym razem wzbudzają w dzieciach mnóstwo pozytywnych emocji. Specjalnie szkolone i wyselekcjonowane psy motywują dzieci do spontanicznej zabawy, głaskania , przytulania. Ważnym aspektem spotkań ze zwierzętami jest przełamywanie lęków, stymulacja zmysłów, a w rzeczywistości szpitalnej - oderwanie myśli od choroby czy niesprawności. Dogoterapia  jest szczególnie pożądana w rehabilitacji dzieci, gdyż ćwiczenia usprawniające są elementem zabawy, a więc tego, co dzieci lubią najbardziej. W lipcu tego roku Fundacja  gościła wolontariuszy z wielu krajów świata, m. in. z Brazylii, Meksyku, USA, Kanady, Kuwejtu. Odwiedzili oni nasz szpital, a dzieci z oddziału rehabilitacji miały możliwość rozmowy z gośćmi, wykazania się znajomością języka angielskiego i zrobienia pamiątkowych zdjęć. Pieski też wykonywały polecenia wydawane w języku angielskim, co budziło ogólną wesołość. Podczas spotkań w świetlicy szkolnej i na placu zabaw panowała radosna atmosfera, a po spotkaniach dzieci odprowadzały gości, oczywiście prowadząc na smyczach pieski.

Małgorzata Zielińska

Zdjęcia