Szkoła Podstawowa

przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

img e0921Radosnych, ciepłych, pachnących wiosną
Świąt Wielkanocnych  - 2019
życzy  wszystkim  dzieciom , ich rodzicom
i personelowi  szpitalnemu
dyrektor Marianna Matusiak 
i wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej
przy Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

IMG E5824Taki dzień zdarza się raz na sto lat, okrągła setna rocznica odzyskania niepodległości. Cała Polska czci pamięć bohaterów tamtych dni, wdzięczna za ich walkę, przelaną krew i ofiarę życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny. Nasza szkoła wierna idei patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży starannie przygotowała się do obchodów tej wyjątkowej rocznicy. Od kilku miesięcy nauczyciele i wychowawcy wraz z uczniami przygotowywali się na ten dzień. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych - rysunków, kart patriotycznych, gazetek ściennych, biało-czerwonych kotylionów i innych dekoracji. Uczestniczyły w konkursie "List do Niepodległej", w rajdzie "Blisko, coraz bliżej", uczyły się pieśni narodowych, słuchały pogadanek o działalności narodowo-wyzwoleńczej Polaków w czasie zaborów, poznawały sylwetki wielkich Polaków. Został też wydany numer specjalny szkolnego pisma "Opatrunek" poświęcony odzyskaniu niepodległości.

Więcej

img e5744Nowości w bibliotece - książki o niepodległości dla dzieci i młodzieży
"Niepodległość" - jedno z najtrudniejszych do wytłumaczenia (małym) dzieciom słów w języku polskim. Trudno mówić o odzyskaniu przez Polskę niepodległości dzieciom z tego powodu, że nie znają jeszcze historii. Z pomocą mogą przyjść ciekawe historyczne książki dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym - przedszkolakom i dzieciom z edukacji wczesnoszkolnej warto przeczytać książkę "Basia i wolność" Zofii Staneckiej i zastanowić się nad tym, czym dla dziecka jest wolność, co oznacza "być wolnym". Starszych czytelników,7-12 lat, do śledzenia losów polskiej historii może zachęcić zbiór opowiadań Kazimierza Szymeczki pt.:"A to historia! Opowiadania z dziejów Polski", która w barwny sposób przybliża skomplikowane wydarzenia naszego kraju.

Więcej…

IMG 5429Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w projekcie "Kartka ze szpitala" w ramach ogólnopolskiej kampanii historycznej "BohaterOn - włącz historię". Kampania miał na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach projektu najmłodsi pacjenci szkoły na specjalnie zorganizowanych warsztatach edukacyjnych pod opieką nauczyciela własnoręcznie wykonali patriotyczne kartki z życzeniami dla uczestników walk o stolicę. 
Przygotowane kratki stanowią symboliczny gest pamięci o uczestnikach Powstania i wyraz wdzięczności za ich poświęcenie dla ojczyzny.

Więcej…